top of page
Image by Lakshmi Narasimha

KUŞ HASTALIKLARI

Kuşlarda İshal ve Sindirim Sistemi Problemleri

Kuşların sindirim sisteminde önemli olan kursak, taşlık,  mide ve bağırsak bölümlerinde bir problem tüm sistemi etkiler. Kursak içerisinde hastalık olduğunda sindirim yetersiz olur. Bu ise genel sindirim sistemini olumsuz etkiler. Sindirilemeyen besin sistemden daha hızlı uzaklaştırılır bu ise dışkıda ishal ile karakterize edilir. Taşlığı çalışmayan kuşlarda da durum benzerdir. 

Klinik belirtileri nelerdir?

 

Buralarda genel sebepler kursak içi bozukluklarda içme sularının hatalı oluşu, içeride fazla bakteri bulunması, ph doğru olmaması, yenmemesi gereken ürünler verilmesi (ekmek, simit, poğaça peynir gibi) başlıca sistemi bozan nedenlerdendir. Taşlık'ta ise kuş kumu kullanılmaması, kuşların boya kemirmesi, duvardan zeminden veya başka yerden gıda olmayan maddelerin kemirilmesi gibi nedenler başlıca taşların çalışmasını engelleyen unsurlardır. Verilen sularda sürekli pH değişikliği ciddi etkiler. Bağırsaklarda ise yararlı bakterilerin yetersizliği klorlu su kullanımından dolayı buradaki emilimi sağlayan mikrovillusların tahribatı sindirim sisteminin düzgün çalışmasına engeller. Esas unsurlardan en önemlisi ise kuşların türe özgü gereken probiyotiklerinin temin edilmemesidir. Bu probiyotik ler kursak içerisinde bağırsak içerisinde düzenlemeler sağlar. Bunların yokluğu hem kursağın hem de bağırsak bölümünün düzensiz çalışmasına sebep olduğu için ishal veya sindirim problemleri kaçınılmazdır. 


Nasıl tedavi edilir?

 

Bilmelisiniz ki kuşlar evde birer tutsak evcil hayvanlardır. Onların temin etmeleri gereken vitamin mineral aminoasit probiyotik verilmediği takdirde evde bulabildikleri her şeyi kemirmeye başlarlar. Bir kuş örtü koltuğu kapıları duvarları hatta önüne gelen her yeri kemirmeye başladıysa siz bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Çünkü kuş fizyolojik olarak gelişen açlığını içgüdüsel olarak bir şekilde doyurmaya çalışacaktır. Bu yüzden ki siz onların ihtiyaçlarını temin edip onları fizyolojik olarak aç bırakmamalısınız.

bottom of page