top of page
Image by Lakshmi Narasimha

KUŞ HASTALIKLARI

Kuruma Hastalığı -Megabakteriosis

kuruma.jpg

Papağan türlerinde Megabakteriosis görülmektedir. En sık görülen ırk ise muhabbet kuşlarıdır. En yaygın olarak görülen bozuk sindirim sistemi ile ilişkili olanıdır. Klinik belirtileri; kusma, ilerleyen ağırlık kaybı, anormal derecede zayıflamadır. İlerleyen sürede kuşlarda kanlı dışkı ve ani ölümler görülebilir. Proventrikular bölgenin solüsyonlar ile yıkanması ve ağız yolu ile solüsyonların doğal flora ve aromaterapi tedavisi ile hastalık gidişatı iyiye çevrilebilir. 

Mantar - Fungal Etken

mantar3.jpg

Birçok evcil kuşlar karşılaştığımız en sık belirtiler deri üzerindeki mantar üremeleridir. Bağışıklık sistemi düşüp deride fungal etkenler barınmaya başladığında süreç yavaş yavaş başlar. Mantar başlangıcı hızlı veya ani bir belirti ortaya koymaz. Bu onun fark edilmesine daha zor hale getirir. Çoğu mantar hastalıkları tüm vücudu sardıktan sonra tüy dökülmesi ile birlikte seyrederken fark edilir. Mantar hastalıklarında ileri seviyelerde birçok belirti vardır.

Klamidya Psittaci

klamidya.jpg

Klinik belirtileri olan papağangiller, akut hepatit belirtileri gösterirler. Plazma protein belektroforesis, karaciğer enzimlerinin yükseldiğini gösterir. Klamidya olan kuşlarda genelde mantar belirtileri derinin dış yüzeyinde, ayaklarda ve cere de özellikle dikkat çeker. Klamidya olan kuşlarda genelde mantar belirtileri derinin dış yüzeyinde, ayaklarda ve cere de özellikle dikkat çeker. Bağışıklık sistemi düşük olan kuşlarda daha ciddi ve hızlı seyreder.

Bu etken insanlara bulaşan bir hastalıktır. 

Kuşlarda Solunum Problemleri Ve Astım

astim.jpg

Kuşlarda solunum problemleri sık görülür. Özellikle üst solunum yolları problemleri hapşırma tıksırma nefes alırken burundan dışarıya sıvı çıkışı ve nefes alma esnasında kapı gıcırtısı şeklinde sesler sık olarak karşımıza çıkar.

Bunun birinci nedeni ortamın yetersiz nem ve ısıya sahip olmasıdır. Daha sonra diğer sebepler gelir. Ortamda bakteriyel enfeksiyon ya da mantar oluşumu veya kursak enfeksiyonlarının solunum sistemine geçişi gibi.

Kuşlarda İshal Ve Sindirim Sistemi Problemleri

ishal.jpg

Kuşların sindirim sisteminde önemli olan kursak, taşlık,  mide ve bağırsak bölümlerinde bir problem tüm sistemi etkiler. Kursak içerisinde hastalık olduğunda sindirim yetersiz olur. Bu ise genel sindirim sistemini olumsuz etkiler. Sindirilemeyen besin sistemden daha hızlı uzaklaştırılır bu ise dışkıda ishal ile karakterize edilir. Taşlığı çalışmayan kuşlarda da durum benzerdir. Buralarda genel sebepler kursak içi bozukluklarda içme sularının hatalı oluşu, içeride fazla bakteri bulunması, ph doğru olmaması, yenmemesi gereken ürünler verilmesi (ekmek, simit, poğaça peynir gibi) başlıca sistemi bozan nedenlerdendir.

bottom of page