top of page
Image by Lakshmi Narasimha

KUŞ HASTALIKLARI

Klamidya Psittaci

Klinik belirtileri olan papağangiller, akut hepatit belirtileri gösterirler. Plazma proteinbelektroforesis, karaciğer enzimlerinin yükseldiğini gösterir.

Klinik belirtileri nelerdir?

 

Klamidya olan kuşlarda genelde mantar belirtileri derinin dış yüzeyinde, ayaklarda ve cere de özellikle dikkat çeker. Bağışıklık sistemi düşük olan kuşlarda daha ciddi ve hızlı seyreder.

Bu etken insanlara bulaşan bir hastalıktır. Burası çok önemli çünkü birçok kuş sahibi bunu bilmeden kuşlarında böyle bir hastalık var mı yok mu baktırmadan onları öpüp kokluyorlar. Hastalık laboratuvar ortamında teşhis edilmektedir. Birkaç tüyü çekilerek laboratuvarlara gönderebilirsiniz. Bizim laboratuvarımız da aynı şekilde tahlilleri yapabilmektedir. Hastalık teşhisi yapılan kuşlarda hemen tedaviye başlanır ve izole edilir. Evdeki diğer kuşlara ya da insanlara geçmesi engellenmelidir. Klinik olarak bu hastalıkta tüy dökülmesi, deride bozulmalar esnekliğin kaybedilmesi, ilerleyen süreçte ciltte kepek gibi dökülmeler, başlangıç durumlarında ateşlenme ve iştah kaybı göze çarpmaktadır.


Nasıl tedavi edilir?

Tedavi deri yenileme ve bağışıklık güçlendirme esasına göre yapılır. Tedavilerde aromaterapi ve fitoterapi ürünleri kullanılarak yan etkilerin oluşması ortadan kaldırılır. Kullanılacak olan kimyasal farmakolojik ürün yanında özellikle aromaterapi ürünü kullanılarak böbrek, karaciğer, sindirim sistemi, akciğer ve ürünler sistemin yan etkilerle etkilenerek bozulması engellenmiş olunur.

bottom of page