top of page
Image by Lakshmi Narasimha

KUŞ HASTALIKLARI

Kuruma Hastalığı

Papağan türlerinde Megabakteriosis görülmektedir. En sık görülen ırk ise muhabbet kuşlarıdır. En yaygın olarak görülen bozuk sindirim sistemi ile ilişkili olanıdır.

 

Klinik belirtileri nelerdir?

 

Kusma, ilerleyen ağırlık kaybı, anormal derecede zayıflamadır. İlerleyen sürede kuşlarda kanlı dışkı ve ani ölümler görülebilir.

Proventrikular bölgenin solüsyonlar ile yıkanması ve ağız yolu ile solüsyonların doğal flora ve aromaterapi tedavisi ile hastalık gidişatı iyiye çevrilebilir. 


Neden kimyasallar bu tedavide tercih edilmez?

 

Oral yolla ile verilen amfoterisin  iyi bir klinik düzelme sağlar. Fakat bu kuştan organizmayı tamamen elemine edemez. Hatta bunun yanında böbrek ve karaciğer hasarları oluşturur. Bu yüzdendir ki kimyasal ilaçlar kuşlarda etkili bir tedavi oluşturmakla birlikte ciddi manada hasar vererek ölüme sebebiyet verir. 
 

Tedavi sonrası tamamen düzelir mi?

 

Bazı kuşlarda hastalık tamamen elemine edilebilirken bazılarında ise hayat boyu taşıyıcı olarak kalmaktadır. Hayat boyu taşıyıcı olanların raporlu hastalar gibi düzenli bazı doğal terapi metotlarını kullanmaları gerekmektedir. Bunların yan etkileri olmadığı gibi bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hatta bazı ev kuşlarında bu ürünler kuş hastalanmadan kullanıldığı için hayat boyu böyle bir enfeksiyon gelişmez.

Genelde bu hastalığı hasta yakınları geç tespit eder. Çünkü hastalık sinsi bir şekilde ilerler. Vücuttaki enerjiyi yavaş yavaş kendi tarafınca kullanılmak üzere alır. Kuşun vücudu yetersiz beslenince kendi depolarında bulunan enerjiyi kullanır. Bu yüzden kuş daha çabuk üşür çünkü yeterli enerji bulunmadığından ısınmaya yeterince enerji kalmaz. Bu durumun sonucunda kabarık duruş dediğimiz tüylerin hacmini artırarak duruş şekillenir. Bu duruş kuşun üşüdüğünü ifade eder. Kuşun daha rahat ısınmasını sağlamak amacıyla sıcak su torbası havluya sarılarak yakınına konulabilir. Özellikle bu tedavi süresince kuşun her gün tartılması gerekmektedir. Ağırlık kaybı %15 in üstündeki olgularda damardan serum uygulamaları yapılmalıdır. Serum uygulamalarının kuş veterineri tarafından uygulanmasına ve kuşlardaki özel uygulamalara uygun olup olmadığına dikkat ediniz.

bottom of page